Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


bmiwiki:endoskopicka_technika_cbi

Endoskopická technika Compound Band Imaging

Compound Band Imaging, zkr. CBI, je nejvyspělejší optickou technikou v oblasti gastrointestinálních (GI) endoskopů, vyvinutou společně společností Shanghai AOHUA Photoelectricity Endoscope Co., Ltd. a Pekingskou univerzitou. CBI plně využívá biologického charakteru tkáně. Protože interakce konkrétních tkáňových struktur je vlnově závislá, může být kontrast mezi poškozenou a normální tkání zvýrazněn použitím vybraného pásma světla. Uživatelé mohou volit mezi alternativami klasického zobrazení a zobrazovacím módem CBI. Tato technika může být široce využita v diagnóze tzv. Barrettova jícnu, což je závažnou komplikací zánětu jícnu, který je způsoben tzv. refluxní chorobou. Ta je někdy laiky nepřesně označována jako pálení žáhy, což je ve skutečnosti jen jedním z mnoha jejích projevů. Refluxní choroba znamená návrat žaludeční šťávy do jícnu kvůli nedostatečné funkci dolního jícnového svěrače případně kvůli dalším anatomickým odchylkám (3). Dále může být tato metoda využita pro včasnou diagnostiku rakoviny jícnu, žaludku či pro diagnostiku kolorektální rakoviny. Mód CBI je tedy považován za nepostradatelný právě při včasné diagnostice rakoviny celého gastrointestinálního traktu.

Obrázek 1: Ukázka gastrointestinálního endoskopu (2)

Princip metody CBI:

Pomocí speciálního optického filtru může světelný zdroj vyzářit dvě vlny o přesně známých vlnových délkách, konkrétně o 420 nm a 520 nm. Toto světlo může zvýraznit kapiláry a morfologii sliznici na základě rozdílné penetrace světelné vlny. Vlna o vlnové délce 420 nm může být absorbována povrchovou tkání (sliznicí), zatímco vlna s vlnovou délkou 520 nm naopak pouze na cévách, které jsou již pod sliznicí. Oba odražené světelné svazky formují obraz CBI.

Obrázek 2: Srovnání spektrální charakteristiky přírodního světla a CBI (vlevo) a ukázka odrazu 2 paprsků o různých vlnových délkách od povrchové a podpovrchové struktury (vpravo) (2)

Na následujícím obrázku je vizuální srovnání dvou stejných snímků pořízených pomocí zobrazovací techniky compound band imaging a pomocí bílého světla.

Obrázek 3: Ukázka zobrazení pomocí bílého světla (vlevo) a pomocí techniky CBI (vpravo) (2)

Základní informace o společnosti AOHUA:

Shanghai AOHUA Photoelectricity Endoscope Co., Ltd. je vedoucí společností v oblasti výzkumu a vývoje (R&D, Research and Development) v Číně a vyrábí flexibilní endoskopické přístroje. Od jejího založení v roce 1994, jde společnost filosofií vlastních inovací. V roce 2009 zřídila společnost National Endoscope R&D Center v Beijingu a vytvořila si strategický partnerský vztah s Pekingskou univerzitou, která je vedoucí univerzitou v Číně zaměřené na výzkum, se záměrem posílit novou technologii na vysoké úrovni. Po určitém úpadku v oblasti GI endoskopů se začala společnost postupně orientovat do oblasti chirurgických endoskopů. V roce 2011 společnost uvedla na trh sérii AQ endoskopických systémů. Tento produkt s komplexním zákaznickým servisem byl prodán ve více než 60 zemích a společnost AOHUA se stala jednou z nejvíce hodnotných čínských značek v globálním endoskopickém průmyslu. Společnost se též každým rokem účastní více než 20 výstav týkajících se medicínských zařízení a profesionálních endoskopických výstav, zahrnujíce Medicu Düsseldorf - Mezinárodní obchodní veletrh s medicínskými zařízeními v Německu, DDW v USA a mnoho dalších.

Zdroje:

1. www.sh-aohua.com 2. brožura Aohua, AQ-100 Electronic Video Endoscopy System, A New Vision For Endoscopy, získaná na Medice 3. http://www.stefajir.cz/?q=barrettuv-jicen

bmiwiki/endoskopicka_technika_cbi.txt · Poslední úprava: 2023/08/18 12:37 autor: 127.0.0.1