Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


bmiwiki:projekty_rwth_2012

Projekty prezentované na RWTH Aachen

V období 13. až 15. listopadu 2012 jsem se zúčastnil, tak jako několik dalších studentů, exkurse probíhající v Německu. Během této krátké návštěvy jsme strávili dva dny na univerzitě RWTH (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschulea) v Cáchách (Aachen) a jeden den v Düsseldorfu na největším evropském veletrhu medicíny Medica. Přínos pro mne i ostatní studenty je velmi těžko popsatelný. Pro mnoho z nás to byla vůbec první návštěva některé ze zahraničních univerzit. V tomto ohledu jsme dostali možnost navštívit vůbec tu nejprestižnější univerzitu v Německu, která má opravdu co nabídnout. Navštívení veletrhu nám zase otevřelo nové obzory, abychom mohli sami posoudit, kam lékařská péče směřuje. Jako student biomedicínského inženýrství jsem do té doby ani netušil, kolik firem zabývajících se medicínou a medicínskými prostředky ve světě existuje. Celkově jsem z toho nabyl dojmu, že medicína a biomedicína má nemalou perspektivu i pro nás, jako studenty, kteří se za nedlouho budou pohybovat na trhu práce. Všechny tyto firmy jsou pro nás potencionálním místem uplatnění. Toto všechno by ale nebylo možné bez podpory obou stran – ČVUT a RWTH. Nemalou účast na exkursi měli i sponzoři, bez kterých by nebylo možné tuto cestu uspořádat. S ohledem na zprávy ostatních zúčastněných studentů bych se rád zaměřil na projekty, které jsme na RWTH viděli, či které souvisí i s naším oborem studia – biomedicínské inženýrství.

První den jsme navštívili Helmholtzův institut, kde nás osobně přivítal prof. Dr. Vladimír Blažek a prof. Dr. Steffen Leonhardt. Po krátkém úvodu o vzniku ústavu a seznámením s okolím institutu jsme byli seznámeni s obecnými informacemi o RWTH. Následovalo krátké představení několika projektů, ze kterých bych rád zmínil dva.

Jedním z projektů bylo upravené křeslo či sedadlo v automobilech. Tento projekt vznikl ve spolupráci s koncernem Volkswagen. Jedná se o rozšíření autosedaček o 3 elektrody, z nichž dvě jsou umístěné na opěradle v oblasti zad ve výši srdce a třetí v sedadle, která slouží jako referenční pro měření EKG. EKG je tak měřeno například u řidiče, spolujezdce či dalších osob ve voze. Z toho se dá včasně diagnostikovat problém a předejít tak nějakému možnému konfliktu. Teoreticky je možné, aby automobil sám zastavil, informoval záchrannou službu a jiné, když vyhodnotí, že je s řidičem něco špatně – infarkt, zástava. Pro ostatní spolucestující tak může být zaručeno, aby jim při srdeční příhodě byla poskytnuta patřičná pomoc. Osobně jsme měli možnost otestovat laboratorní prototyp a osobně vyzkoušet snímání signálu. Toto řešení má jistě své mouchy, ale musíme mu nechat, že má velice zajímavý potenciál i široké využití – nejen v automobilech.

Jako druhý zmiňovaný projekt jsme viděli velice unikátní senzor pro měření pulsní oxymetrie. Obecně se snímač skládá z dvojice LED (červená a IR) a fotodiody, které se umisťují na prst a prosvěcují tkáň. Dle obsaženého množství kyslíku v krvi dochází k absorbanci záření. Nevýhodou tohoto obecného řešení je nemožnost kontinuálního měření. Z toho důvodu na RWTH vyvinuli senzor, který je veliký několik milimetrů a obsahuje v sobě jak LED, tak i fotodiodu. Takto malý senzor je možné umístit třeba do ucha, kde je možné právě kontinuální snímání. Toto řešení přináší mnoho výhod a jeho možné využití je i při dalším výzkumu.

Po zbytek prvního dne jsme viděli i mnohé další projekty, jako je inteligentní záchod, který svému „uživateli“ měří tělní výdej při vylučování. Z těchto hodnot se dá mnohé odvodit. Dalším projektem byl například i model oběhu krve s plynulou cirkulací včetně pulsativní pumpy – softwarově řešeno v Dymole s využitím modelovacího jazyka Modelica. Model byl samozřejmě řešen jak prakticky hardwarově, tak i softwarově.

Druhý den jsme měli možnost navštívit ústav zabývající se zvukem a spojenou akustikou. Při prezentaci nám byla ukázána různá měření, která se dají provádět. Po prezentaci jsme měli možnost prohlédnout si zkušební místnosti pro měření akustiky – odrazivost i absorbce.

Vše co jsme viděli, byla jen velice malá část všeho, čím se na RWTH v Aachen zabývají. Obecně RWTH velkou měrou při svých projektech spolupracuje s průmyslem, což se i promítá do dílčích výsledků a zájmů. Hlavním pozitivem je, že RWTH je schopné si na sebe z jednotlivých projektů vydělat.

bmiwiki/projekty_rwth_2012.txt · Poslední úprava: 2023/08/18 12:37 autor: 127.0.0.1