Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


bmiwiki:prubeh_exkurze_v_aachen_a_navsteva_veletrhu_medica

PRŮBĚH EXKURZE V AACHEN A NÁVŠTĚVA VELETRHU MEDICA

Palečková, Merunka

Zprávu z výjezdu do Německého Aachenu a Dusseldorfu jsme pojali jako podání přehledu o všech navštívených místech a konaných činnostech. Postupně projdeme den za dnem a upozorníme na významné události.

Středa 14.11.2012 AACHEN

Dopoledne jsme navštívili Helmholtz-Institut fűr Biomedizinische Technik, kde nás vřele přivítal Prof. Vladimír Blažek, který zde působí. Detailně nám představil celý institut a všechny jeho jednotlivé složky (chairs). V každé z chairs (Biomaterials, Medical Engineering, Medical Information Technology, Applied Medical Engineering, Biointerfaces, Cell Biology, Experimental Molecular Imaging) je skupina vědců, zabývající se podobnou problematikou a řešících stejné projekty. Navštívili jsme zde několik pracovišť, na kterých nám byla představena část z jejich aktuálně řešených projektů. Na každém pracovišti se nás ujala osoba zodpovědná za daný projekt a krátkou prezentací a praktickou ukázkou ozřejmila význam projektu. Nakonec následovala diskuze s Prof. Blažkem, na které se mimo jiné řešili i možnosti studia na RWTH Aachen. Byli nám představeny následující projekty:

• Měření EKG pomocí kapacitních elektrod. Hlavní myšlenkou toho projektu je bezkontaktní měření ekg (přes oblečení). Kapacitní elektrody mohou být zabudované v jakékoliv sedačce. Uvažuje si i o měření ekg signálu za jízdy v autě. K systému by existoval algoritmus, hodnotící aktuální stav srdečního svalu. Nám byla předvedena demonstrace na židli ke stolu. U poloviny kolegů nebyl žádný signál vůbec naměřen, systém je velice náchylný pohyby, tělesné dispozice a tloušťku oblečení. Dle mého názoru má projekt velký potenciál. Je na něm ale ještě obrovské množství práce.

• Intelligent Toilet System for Health Screening Projekt zabývající se toaletou s mnoha zabudovanými senzory a připojením k datové síti. Toaleta mimo jiné dovede měřit ekg, teplotu a hmotnost. Uvažuje se i o analýze moči. Naměřená data jsou odeslána do centrály k automatizovanému vyhodnocení.

• Automatic Control of Intracranial Pressure Projekt, který se zabývá měřením intrakraniálního tlaku a jeho následnou regulací pomocí mikroaktuátorů.

• Integrated pulse oximetry sensor Při prezentaci nám byl představen integrovaný sensor pulsní oximetrie. Jedná se součástku o velikosti přibližně 3 x 5 x 2 mm. Jednou z mnoho výhod této integrace, je například možnost měřit pulsní oximetrii v ušním boltci. Ucho je blízko mozku, a tak i v případě šoku je možné na základě měření uvažovat o jeho okysličení. Druhou výhodou je minimalizace pohybových artefaktů.

Odpoledne jsme navštívili Institut fűr Werkstoffe der Elektrotechnik I, kterým nás provedl Jaroslav Lazar, Dipl-Ing. Opět nám byly představeny řešené projekty a výroba mikroobvodů v Central Laboratory of Technology. Jedná se o výrobní halu s adekvátní technologií a bezprašným prostředím. Jedním z pro nás nejzajímavějších projektů byla určitě výroba pole mikroelektrod, určeného k implantaci na sítnici a její stimulaci podle zpracovaných obrazových signálů z mikrokamery. Slepí lidé jsou s tímto implantátem momentálně schopni rozlišovat světlo a tmu, případně několik stupňů šedi.

Večer nám zbyl na prohlídku města Aachen. Jelikož nikdo z účastníků výjezdu v tomto městě zatím nebyl, pro všechny byla prohlídka po celém dni s technikou velice příjemným kulturním zážitkem. Velkým překvapením pro nás bylo pozvání na večeři od RWTH Aachen.

Čtvrtek 15.11.2012 AACHEN

Dopoledne jsme navštívili Lehrstuhl und Institut fűr Technische Akustik. Zde nás provedl Dr. Gottfried Behler. V krátké prezentaci nám představil jejich pracoviště a následně jsme šli na okružní cestu po jejich laboratořích. Jako první jsme navštívili Hemi-anechoic chamber. Jedná se o místnost o rozměrech přibližně 10 x 15 m. Místnost má na stěnách a stropě povrch, který je zformován a vyroben z takového materiálu tak, aby téměř absolutně neodrážel žádné akustické vlnění. Podla je jediným odrazivým povrchrchem, ale na tu je zde v případě potřeby připraveno pokrytí. Mluvení a poslouchání v takové místostni je zajímavým zážitkem. Člověk má pocit, jako by se nacházel v nějaké bublině. Absolutní ticho a žádné ozvy. Naprostým opakem této místnosti je reverbation room. Prázdná místnost s nátěrem s maximální odrazivostí aukustického vlnění. Prostor je využíván k různým měřením. Jedním z nich je měření reverbation time, čili za jakou dobu poklesne intenzita zvuku z původní hladiny na jinou, stanovenou hladinu. Laboratoře jsou dále vybaveny kvalitní měřící a výpočetní technikou. Jedním z velmi zajímavých, zde řešených projektů je Acoustic Virtual Reality. Jedná se o přesné mapování zvuku podle aktuální polohy posluchače ve speciální komoře. Posluchač má brýle s infračervenými diodami a díky stabilním ifračerveným kamerám je neustále monitorováná jeho poloha. Ke 3D projekci je zvuk z reproduktorů upravován tak, aby posluchač stále slyšel to, co slyšet má. Přiblíží li se ve virtuálním symfonickém orchestru například k houslím, slyší více housle atd. Odpoledne jsme podnikli výlet na Dreiländer Punkt. Turisticky zajímavé místo, na kterém se potkávají hranice tří států. Německa, Nizozemska a Belgie. Cestou zpět jsme ještě stačili navštívit Universitätsklinikum Aachen, která čítá přes 1500 lůžek. Jeden den na lůžku v této nemocnici stojí přibližně 1000 euro.

Pátek 16.11.2012 DÜSSELDORF

V pátek ráno jsme se přesunuli z Aachenu do Düsseldorfu. Cesta trvá přibližně jeden a půl hodiny a čekal nás jeden z největších veletrhů medicínské techniky na světě Medica. Od kolegů, kteří Medicu navštívili minulý rok, jsme měli zprávy, že není možné za jeden den smysluplně projít všechny výstavní haly. My jsme si nedali říct a rozhodli jsme se projít vše. Později jsme zjistili, že to nebyl dobrý nápad. Nepřeberné množství všemožných zdravotnických prostředků z celého světa. Kdybychom tam jeli znovu, začali bychom určitě halami číslo 9, 10, 11 a 12. Tyto haly jsou totiž nacpané k prasknutí tou nejnovější medicínskou technikou, a proto se tam odehrávalo pro nás nejvíce zajímavých věcí. Na celém veletrhu je zakázáno focení, ale v některých případech se vystavovatel uvolí a focení povolí. Jak jsme již psali, na veletrhu je k vidění opravdu to nejlepší a nejnovější. My zde uvádíme několik zástupců výrobků, které nás svým způsobem něčím zaujali. Ať jsme se s nimi buďto ještě vůbec nesetkali, nebo nám přišli poněkud úsměvné, či roztomilé, nebo unikátní. Na veletrhu jsme strávili přes sedm hodin a prošli všech 15 výstavních hal. Večer už nás čekala jen prohlídka Düsseldorfu a návštěva Rheinturm, ze které je úžasný výhled. Prostě paráda.

• Přenosné RTG přístroje od firmy Medical ECONET (www.medical-econet.com)

• Automatic Toileting Aid System CURACO (www.curaco.co.kr)

• Nebulizátory určené pro děti a všeobecně veškeré zdravotnické prostředky určené pro použití u dětí získávají mnohem přátelštější vzhled.

• Schrankbetten od firmy MediCasa (www.medicasa-gmbh.de) Výrobky Cabinetto Clinic a Cabinetto med 5 jsou vhodné pro použití ve zdravotnických pokojích.

• Dřevěné MRI kompatibilní kolečkové křeslo firmy Rikutoh Corporation (http://www.rikutoh.co.jp/english/products.html)

• Sperm collector (http://sanwegroup.en.alibaba.com) O významu a užitečnosti toho velmi sofistikovaného produktu můžeme pouze polemizovat.

Odkazy: • HIA http://www.hia.rwth-aachen.de/index.php?id=2&L=1

• IWE http://www.iwe1.rwth-aachen.de/englisch/1-rahmen/index2.html http://www.iwe1.rwth-aachen.de/englisch/1-rahmen/index4.html

• ITA http://www.akustik.rwth-aachen.de

bmiwiki/prubeh_exkurze_v_aachen_a_navsteva_veletrhu_medica.txt · Poslední úprava: 2023/08/18 12:37 autor: 127.0.0.1