Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


bmiwiki:zhodnoceni2011

.

Průběh a zhodnocení exkurze na RWTH Aachen a veletrh Medica 2011

V tomto příspěvku bychom rádi zhodnotili zahraniční exkurzi na RTWH Aachen a návštěvu veletrhu medicínské techniky Medica 2011 v Düsseldorfu. Zájem o účast na této exkurzi projevil přibližně dvojnásobný počet studentů, než byla maximální možná kapacita. Výběr účastníků proto proběhl zcela transparentním způsobem, především na základě prospěchu. Spoluúčast studentů na tuto cestu byla přibližně pětina celkové ceny, ostatní náklady byly poskytnuty ze sponzorských příspěvků soukromých firem, fondu katedry kybernetiky a Fondu studentských projektů rektorátu ČVUT. Touto cestou bychom rádi všem za poskytnuté prostředky poděkovali. Velké díky patří také Ing. Havlíkovi, který se postaral o zajištění organizačních záležitostí a vlastního programu exkurze. Většina z nás šla v den odletu, tedy v úterý 15.11.2011, ještě do školy a v 15 hodin jsme se společně sešli na letišti. Kvůli inverzi a velmi špatné viditelnosti byl náš odlet až do poslední chvíle velmi nejistý. Naše obavy byly podpořeny i tím, že předcházející den byl stejný let kvůli husté mlze zrušen. Nakonec však všechno dobře dopadlo a s mírným zpožděním jsme odletěli směr Düsseldorf.

Po příletu do Düsseldorfu jsme se přepravili Skylinem z letiště na vlakový terminál, odkud nám navazoval vlak do Cách. Velmi nás překvapila tichá jízda vlaku, což je u nás spíše anomálie než standard. Večer jsme se ubytovali v ubytovně pro studenty. Ubytování mělo velmi pěknou úroveň a všichni byli spokojeni. Následující dva dny jsme měli vždy zajištěný dopolední a odpolední program na univerzitě RWTH Aachen. Navštívili jsme celkem 4 pracoviště. Prvním pracovištěm nás provedl Ing. Lazar, který se zaměřoval na bioimpedanční spektroskopii, mikrostruktury a jejich aplikace. Představil nám aktuálně řešené projekty své a svých kolegů, mezi nejzajímavější považujeme

  • Bezdrátově komunikující umělá náhrada sítnice, pomocí níž může člověk s poškozeným zrakem rozeznat jas okolí a základní tvary objektů.
  • Inteligentní elektrody pro mikrostimulaci zrakového nervu
  • Plně implantabilní senzor pro invazivní měření krevního tlaku „in vivo“ s bezdrátovou komunikací
  • Výroba a aplikace ohebných tenkých CMOS struktur
  • Mikrofluidický diagnostický systém pro detekci biomarkerů „in vitro“

Bližší popis prezentovaných projektů

Také nás provedl laboratoří s čistotou prostředí 10 000. K vidění byly přístroje pro opracování materiálů používaných v mikrostrukturách. Popsal nám celý postup při výrobě mikrostruktur pomocí fotolitografie.

Druhá exkurze byla na pracovišti, na kterém nás vedoucí prof. Aach mile uvítal a ochotně zasvětil do problematiky, kterou se jeho katedra zabývá. Jedná se především o počítačové zpracování obrazů a strojové vnímání. Během jednoho odpoledne nám byly představeny 4 projekty, a to

  • Diagnostika azbestózy pomocí segmentačních algoritmů
  • Vytvoření panoramatického obrazu při provádění kolonoskopie a cystoskopie
  • Multispektrální zobrazování pomocí videokamery se sedmi barevnými kanály
  • Mikroskopie histologických řezů za účelem predikce kancerózy

Druhý den naší návštěvy na RTWH Aachen se nás ujal prof. Blažek. Hned na úvod nám nastínil organizační strukturu univerzity jako celku, a zvláště pak Helmholtzova institutu pro biomedicínu, kde působí již jako emeritní profesor. Proběhla diskuse na téma financování vědeckých projektů a možností absolvování studia v Německu. Diskuse se účastnila i česká studentka, studující biomedicínu na RWTH Aachen. Ta nám poskytla praktické informace o studiu, možností ubytování a celkových nákladů spojených se studiem. Poté následovala exkurze pro pracovištích kde řeší projekty, na kterých se prof. Blažek podílí. Ukázali nám reflexní senzor pulsního oxymetru do ucha, který má tu výhodu, že není tolik náchylný na pohybové artefakty, a dokáže měřit krevní kyslíkovou saturaci i na pacientech v případě špatného prokrvení končetin. Ve stejné laboratoři nám představili i metodu měření srdeční frekvence pomocí kamery s vysokým rozlišením. Dále následovala praktická demonstrace dopplerovského ultrazvuku, a možnosti monitoringu při neonatální péči za pomoci IR kamery.

Odpolední program byl zajištěn na katedře rehabilitační techniky, kde nás uvítala svou přednáškou profesorka Disselhorst-Klug. Paní profesorka nám představila projekty dvou výzkumných skupin. První byla práce skupiny rehabilitační techniky a prevence, kde se zaměřují na vyšetřování příčin a odstraňování následků poruch pohybového aparátu. Druhá pracovní skupina se zabývá tkáňovým inženýrstvím a biokompatibilními materiály. Zde nám prezentovala metodu výroby umělých srdečních chlopní v bioreaktorech.

Po vlastní prezentaci jsme měli možnost nahlédnout na pracoviště vybavené IR kamerami pro sledování polohy, na robotické rameno pro fyzioterapii a pomůcky pro zabezpečení správných rehabilitačních postupů. I zde jsme si mohli vše sami na sobě vyzkoušet. Poslední ukázka naší exkurze na RWTH Aachen byla v laboratoři, která se zabývá využitím a zpracováním multi-kanálového EMG při rehabilitaci.

Mimo program exkurzí jsme jako večerní program navštívili historické centrum města, zejména katedrálu Panny Marie, kde byl roku 1349 korunován římským císařem i Karel IV. Při prohlídce jsme nasáli vánoční atmosféru města s bohatou a zajímavou historií. Prohlédli jsme si radnici a navštívili i tradiční vánoční trhy.

Poslední den jsme strávili v Düsseldorfu na výstavě zdravotnické techniky Medica 2011. Výstava nás ohromila svou rozlohou a množstvím vystavovatelů. Výstava probíhala dohromady v 19 halách, z toho dvě patřily k veletrhu COMPAMED (dodavatelé komponent a služeb pro výrobce zdravotnické techniky). Jako asi nejčastější inovace v zobrazovací technice vládl rozmach 3D technologie, která se stala v posledních letech finančně dostupnější.

Rozlehlost výstavy byla tak velká, že ani během dvou dnů by nebylo možné projít vše. Většina z nás proto stihla projít pouze několik hal podle toho, která oblast zdravotnictví je nejvíce zajímala. Díky tomuto veletrhu jsme měli jedinečnou možnost setkat se se zástupci českých i světových firem a možnost poptat se nejen na jejich produkty ale i uplatnění našeho oboru v praxi.

Návštěva tohoto veletrhu byla pro všechny velkým přínosem a zkušeností, nikdo z nás by se jistě nebál do Düsseldorfu zavítat i v příštím roce na vlastní pěst. Příjemně unavení a plni nových zážitků jsme prošli večer historickým centrem města, navštívili Vánoční trhy a vyhlídkovou věž, odkud jsme se pak vlakem přesunuli na letiště. Noc jsme strávili v letištní hale a ráno pak odletěli zpět do Prahy.


Jan Dvořák

Jan Sedlák

bmiwiki/zhodnoceni2011.txt · Poslední úprava: 2023/08/18 12:37 autor: 127.0.0.1